Україна продовжує захищатися, і тисячі громадян перебувають на військовій службі. Держава запровадила спеціальні податкові пільги та кредитні «канікули», щоб полегшити фінансовий тягар для військовослужбовців, мобілізованих осіб та підприємців, яких призвано до війська. Розглянемо, які переваги діють у 2025 році, як ними скористатися та на яких умовах.
Детальний алгоритм оформлення заяви, список потрібних довідок та поради банкірів ми розібрали окремо → Крок-за-кроком: як оформити кредитні канікули військовому
Податкові пільги для мобілізованих та ФОПів на службі
Звільнення від сплати податків і ЄСВ. Мобілізовані фізичні особи-підприємці (ФОП), а також підприємці, які добровільно уклали контракт на службу, тепер звільнені від сплати майже всіх основних податків та зборів на час служби. Зокрема, новий Закон №4505-IX (набирає чинності з 5 липня 2025 року) передбачає, що мобілізовані ФОП не сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за себе, єдиний податок (для спрощенців), податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір протягом всього періоду військової служби. Податкова служба більше не вимагає від них податкової звітності за цей період. Фактично держава «заморожує» податкові зобов’язання мобілізованого бізнесу на час війська – щоб підприємець не турбувався про податки, перебуваючи на фронті.
Якщо у вас з’явилися питання щодо правових аспектів, процедур чи необхідних документів, звертайтеся до нашого ШІ з онлайн консультацією військового юриста — він миттєво й анонімно допоможе 24/7.
Автоматичне надання пільг
Раніше підприємці мусили самостійно повідомляти податкову про мобілізацію і після демобілізації подавати заяву та копію військового квитка, щоб отримати звільнення від ЄСВ. Нерідко податкова не знала про службу підприємця, тож автоматично нараховувалися борги, штрафи і пеня, які потім доводилося оскаржувати. Закон №4505-IX змінює ситуацію кардинально. Тепер податкова отримує дані про призов підприємця напряму з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів і автоматично застосовує пільги. Усі нараховані за час служби борги з ЄСВ будуть списані, а штрафи та пеня анульовані.
“Сьогодні ці проблеми частково вирішено: Верховна Рада підтримала мої поправки, які повертають справедливість для ФОПів на фронті”, – зазначив голова податкового комітету Данило Гетманцев, коментуючи ухвалення цього закону.
Якщо з якихось причин інформація про військову службу ФОП не потрапить до реєстру, підприємець може самостійно подати до податкової заяву і копії підтверджуючих документів (військовий квиток, наказ тощо). Усі права на пільги при цьому зберігаються незалежно від дати звернення.
Пільги для ФОП із найманими працівниками
Нові правила поширюються і на підприємців, які мали і найманих робітників. ФОП-роботодавць може уповноважити іншу особу на нарахування зарплати працівникам та сплату ЄСВ.
Власні податкові зобов’язання підприємець виконає вже після повернення. Зокрема, закон дає 150 днів після демобілізації, щоб подати всі декларації без штрафів, і 180 днів, щоб сплатити податки (наприклад, ЄСВ за себе) – також без жодних штрафних санкцій чи пені. Якщо через мобілізацію ФОП пропустив сплату податку і втратив статус єдинника (його реєстрацію платником єдиного податку було анульовано через податковий борг) – податкова тепер зобов’язана поновити цю реєстрацію заднім числом, з дати анулювання. Тобто ніяких довгострокових негативних наслідків для бізнес-статусу мобілізованого не буде. Інші податкові послаблення для військових.
Податкові пільги стосуються не тільки підприємців. Військовослужбовці, які отримують грошове забезпечення від держави, фактично звільнені від сплати податків із своєї зарплати. Формально із зарплат військових утримуються ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%), але держава одразу компенсує військовим суму сплаченого ПДФО з бюджету. По суті, їхня зарплата не зменшується через податок – бійці отримують на руки повну суму грошового забезпечення. Військовий збір із грошового забезпечення теж не справляється на період воєнного стану: доходи у вигляді грошового забезпечення військовослужбовців під час війни не підлягають оподаткуванню військовим збором. Таким чином, держава підтримує захисників гривнею, повертаючи їм сплачений податок і звільняючи від додаткових зборів. Крім того, загалом для усіх платників на час воєнного стану діє мораторій на санкції, якщо податкові обов’язки не могли бути виконані через обставини війни. Тож якщо військовий або мобілізований не мав змоги подати якусь декларацію чи сплатити податок вчасно, штрафи до нього не застосовуються; потрібно виконати ці обов’язки після завершення особливого періоду.
У 2025 році держава забезпечила військовим і мобілізованим безпрецедентні фінансові полегшення. Податкові канікули для захисників дозволяють зосередитися на службі, не хвилюючись про податкові борги.