Коротко про зміни
Даний законопроект спрямований на відновлення загальних правил продовження договорів оренди державного та комунального майна, які передбачає стаття 18 Закону про оренду. Це означає відміну тимчасового механізму автоматичного продовження, запровадженого під час дії воєнного стану, і повернення до прозорих та конкурентних процедур продовження або переукладу договорів у звичайному режимі після набрання законом чинності.
Що саме змінюється
Законопроект виключає можливість автоматичного продовження договорів під час воєнного стану та повертає застосування стандартного механізму продовження за статтею 18 Закону. Також закріплюється, що договори, які були автоматично продовжені за попереднім правилом (пункт 6, абзац 1) згідно з законодавством, закінчаться через чотири місяці з дня набрання чинності цим законом. Кабмін має привести підзаконні акти у відповідність з новими нормами та ухвалити необхідні регуляторні акти протягом місяця після набрання чинності.
Як це вплине на громадян і бізнес
За загальним правилом повертається прозорість і конкуренція в орендних відносинах, що має такі ефекти:
- для громадян: зменшуються ризики «невитребуваних» переваг окремих орендарів, зростає шанс участі нових учасників у торгах; забезпечується більш справедлива орендна політика; можливі тимчасові перерви для тих, хто тепер залежить від переходу на нові умови через аукціони або визначені процедури.
- для МСП та великого бізнесу: зростає конкуренція, підвищуються прозорість і конкурентність орендних ставок, що може призвести до збільшення надходжень до бюджетів та більш чесних умов на ринку інтерфейсу з державною власністю; деяким орендарям доведеться адаптуватися до нових процедур (аукціони, заяви через електронні системи).
Вигоди та витрати
- Громадяни: вигода від більш справедливого доступу до майна, менші ризики монополізації; можливі короткострокові витрати часу та зусиль на участь у заново запроваджених процедурах.
- МСП та великі компанії: вигода від прозорості та конкурентності; можливе зменшення прихованих пільг для окремих орендарів; витрати на адаптацію до нових процедур та оновлення відповідної документації.
- Ризики корупції: зниження за рахунок повернення прозорих процедур, але на начерку можуть виникати тимчасові адженди з переходом на новий регламент; потрібні чіткі регуляторні рамки та контроль.
- Прямі витрати: адміністрування переходу на новий режим та можливі витрати бюджету на приведення актів у відповідність; непрямі витрати — на адаптацію бізнес-процесів орендарів.
Ризики зловживань та корупції
У перехідний період ризики можуть зберігатися через недосконалі пілотні механізми та потребу в швидкому впровадженні регуляторних актів. Проте відновлення електронних процедур, прозорих аукціонів та єдності норм має зменшити можливості укладення «м’ягких» угод та недопущення дискримінації.
Кому це стосується і коли набирає чинності
Зміни торкнуться власників та користувачів державного та комунального майна, орендарів та потенційних учасників торгів на майно. Набрання чинності відбувається з дня наступного за публікацією закону. Строки дії автоматично продовжених договорів за попередніми нормами (за No 2181-IX від 01.04.2022) завершаться через чотири місяці після набрання чинності цим законом. Кабмін зобов’язаний впритул ухвалити відповідні підзаконні акти протягом одного місяця від набрання чинності.
Очікувані наслідки
- відновлення прозорих та конкурентних умов оренди, в тому числі через аукціони;
- поліпшення зборів до держаних та місцевих бюджетів за рахунок більш конкурентних ставок;
- потенційне зменшення зловживань та корупційних ризиків за рахунок централізації та електронізації процедур;
- потреба стартової адаптації учасників ринку до нових вимог та строків.
Що робити зараз
Громадянам та компаніям варто:
- перевірити свої договори та умови оренди, зрозуміти, чи застосовувалося автоматичне продовження під час воєнного стану;
- відстежувати публічні регуляторні акти та порядок подачі заяв для продовження за статтею 18 після набрання чинності закону;
- за потреби планувати участь у майбутніх торгах або перегляді умов оренди через електронні системи;
- консультуватися з юристами та фахівцями з управління державною власністю щодо нових процедур.