Законопроєкт про допомогу при народженні: що очікувати

14.07.2025

Автор: Олена Петренко

12 років досвіду • Цивільне право, Сімейне право
50 000 грн породіллям: законопроєкт Шмигаля, терміни та механізм виплат
#допомога при народженні#50 тисяч грн#соціальні виплати#підтримка сімей#юридична консультація

Важливо: Уряд України анонсував значне підвищення одноразової допомоги при народженні дитини. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що підготовано законопроєкт про підтримку сімей, який передбачає виплату 50 000 грн кожній породіллі після народження дитини. Розглянемо детальніше, коли цей законопроєкт можуть ухвалити та як саме відбуватиметься виплата, а також як отримати консультацію юриста щодо нових соціальних виплат.

Статус законопроєкту про 50 000 грн при народженні дитини

Кабінет Міністрів уже схвалив відповідний законопроєкт і направляє його на розгляд Верховної Ради. Це означає, що наразі ініціатива – на стадії розгляду парламентом. Точних строків голосування поки немає, але урядовці сподіваються на якнайшвидше ухвалення, з огляду на актуальність демографічної проблеми.

Нині розмір державної допомоги при народженні дитини становить 41 280 грн і не змінювався з 2014 року . Причому одразу виплачується тільки 10 320 грн, а решта суми – частинами протягом 3 років. Очевидно, ця сума давно знецінилася через інфляцію. Тому уряд і пропонує збільшити одноразову виплату породіллям до 50 000 грн, фактично вп’ятеро більше за нинішню початкову виплату. Варто підкреслити: 50 тисяч гривень планується виплачувати кожній жінці після народження дитини, незалежно від того, перша це дитина чи наступна. Це підвищення покликане підтримати всіх молодих батьків і стимулювати народжуваність, особливо в умовах демографічних втрат під час війни.

На даний момент законопроєкт ще не став чинним законом – спочатку його має ухвалити Верховна Рада та підписати Президент. За прогнозами, розгляд може відбутися найближчим часом, і у разі позитивного голосування виплати можуть почати діяти вже з наступного бюджетного періоду (ймовірно, з початку нового року, якщо закон буде прийнято восени). Поки що жодних офіційних дат впровадження не оголошено – усе залежатиме від швидкості парламентського розгляду та затвердження.

Як відбуватимуться виплати 50 000 грн породіллям

Одноразова допомога 50 000 грн при народженні дитини буде виплачуватися, щойно новонароджений отримає свідоцтво про народження і батьки оформлять необхідні документи на державну допомогу. Імовірно, процес звернення за виплатою залишиться таким самим, як і зараз: через органи соціального захисту або онлайн-сервіси на кшталт комплексної послуги «єМалятко». Різниця в тому, що сума одноразової виплати збільшиться до 50 тис. грн (замість нинішніх 10,3 тис. грн одразу) . Очікується, що цю суму родина отримуватиме одним платежем незабаром після народження дитини, аби батьки могли одразу використати кошти на найнеобхідніше.

Окрім одноразової допомоги при народженні, законопроєкт містить і інші важливі новації для підтримки сімей з дітьми:

  • Щомісячна допомога незастрахованим мамам. Жінки, які народили дитину, але не мають страхового стажу (не працювали офіційно), будуть отримувати приблизно 7 000 грн щомісяця протягом певного періоду. Зараз така допомога є символічною (менш як 1000 грн на місяць), тож підвищення до 7 тисяч стане суттєвою підтримкою від держави. Це фактично розширене декретне забезпечення для домогосподарок, студенток та інших незастрахованих жінок.
  • Допомога на догляд за дитиною до 1 року. Планується відновити регулярні виплати одному з батьків або опікуну для догляду за немовлям до досягнення ним 1-річного віку. Розмір такої допомоги визначатиме уряд, і виплати отримуватиме той з батьків (або бабуся, дідусь чи інший родич), хто фактично сидить із малюком. Це нововведення має полегшити фінансове навантаження на родини в перший рік життя дитини, коли один із батьків, як правило, не працює.
  • Програма «єЯсла». Ще одна ініціатива – компенсація витрат на догляд за дитиною, якщо батьки вирішать скористатися послугами приватного садочка або найняти няню після того, як дитині виповниться рік. Держава відшкодовуватиме вартість таких послуг (у межах встановлених сум) за програмою умовно названою «єЯсла». Це стимулюватиме батьків швидше повертатися на роботу, знаючи, що частину витрат на ясла буде покрито.
  • «Пакунок школяра». Хоч це і не стосується безпосередньо новонароджених, але законопроєктом також передбачена разова допомога 5 000 грн сім’ям на підготовку дитини до школи (придбання шкільного приладдя, одягу та взуття) при вступі до першого класу. Тобто держава допоможе зібрати дитину до школи фінансово.
  • «Пакунок малюка». При цьому залишається без змін вже звична натуральна допомога при народженні – пакет для новонародженого (так званий «пакунок малюка» з необхідними речами для немовляти). Його, як і раніше, батьки отримуватимуть у пологовому або зможуть обрати грошову компенсацію за нього.

Таким чином, після ухвалення закону кожна українська родина при поповненні зможе розраховувати на солідну разову виплату 50 тис. грн, а за певних умов – і на додаткові щомісячні виплати та інші бонуси від держави. Усі ці кроки спрямовані на покращення добробуту родин з дітьми та стимулювання народжуваності в країні. Держава визнає, що фінансова підтримка – важливий фактор для сімей, які зважуються народжувати дітей у складні воєнні та повоєнні часи.

Онлайн-консультація юриста: як отримати допомогу

Питання соціальних виплат і оформлення допомоги нерідко викликають у батьків багато запитань. Якщо вам потрібна додаткова інформація або юридична порада щодо того, як оформити виплату 50 000 грн при народженні дитини чи інші пов’язані процедури, варто звернутися по консультацію. Зробити це можна дистанційно – зараз доступні сервіси «безкоштовна онлайн консультація юриста» та «безкоштовна юридична консультація онлайн чат», де допомогу надають навіть спеціальні AI-юристи. Онлайн-консультація юриста – це швидкий і зручний спосіб отримати відповіді на свої питання. Ви можете в режимі чату описати свою ситуацію або запит (наприклад, які документи потрібні для отримання допомоги при народженні, куди їх подавати, які терміни виплат тощо), і юридичний консультант або штучний інтелект надасть роз’яснення. Така консультація зазвичай є безоплатною, доступною цілодобово та економить ваш час, адже не потрібно особисто відвідувати офіс чи державну установу.

Отримавши професійну пораду онлайн, батьки зможуть впевнено діяти далі: вчасно подати заяву на виплату, зібрати необхідні довідки або ж з’ясувати нюанси отримання інших видів допомоги (як-от ті ж доплати незастрахованим чи компенсації «єЯсла»). Якщо ж виникатимуть проблемні ситуації – наприклад, затримка виплати або відмова в призначенні допомоги – юрист підкаже, як захистити свої права та куди звертатися для вирішення питання.

Часто задавані питання

Про автора

ОП
Олена Петренко

12 років досвіду

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Досвідчений юрист з більш ніж 10-річним стажем у сфері цивільного та сімейного права. Спеціалізується на вирішенні складних правових питань, захисті прав громадян та консультаціях з питань сімейного законодавства.

Спеціалізація:

Цивільне право, Сімейне право

Досягнення:
  • Більше 500 успішних справ
  • Спеціаліст з сімейного права
  • Експерт з цивільного законодавства
Маєте питання?

Отримайте професійну юридичну консультацію від досвідчених юристів

Безкоштовна консультація • Досвідчені юристи