← Повернутися

Проект Закону про внесення зміни до статті 42 Закону України "Про повну загальну середню освіту"

15199 · 27.04.2026
Ініціатор: Кабінет Міністрів України
Не підписано
Помірно позитивнийРейтинг: -10

Коротко й зрозуміло: що пропонують змінити в ст.42 Закону про повну загальну середню освіту, навіщо це роблять, які практичні ризики й вигоди для вчителів, шкіл, бізнесу та батьків.

Рейтинг впливу на суспільство

-100-500+50+100
Рейтинг: -10
Помірно позитивний
Помірно позитивний

Як читати рейтинг:

Від -100 до +100 - рейтинг впливу законопроекту на суспільство

+100 до +30 - позитивний вплив (добре для людей та бізнесу)

-10 до +30 - помірний або нейтральний вплив

-100 до -30 - негативний вплив (може зашкодити)

0 - нейтральний вплив, без значних змін

Короткий емоційний вступ: Держава хоче перевести оцінювання шкіл у режим «наживо» для центральної системи — швидко, централізовано і в електронній формі.

Що хочуть змінити і навіщо: Проєкт доповнює ст.42 Закону про повну загальну середню освіту нормою, яка дозволяє проводити зовнішнє оцінювання та самооцінювання шкіл із використанням інформаційно-комунікаційної системи, визначеної центральним органом у сфері освіти (мається на увазі державна платформа — наприклад, «EvaluEd»). Формально це дає правову підставу для цифровізації збору даних про якість освіти: анкети, звіти, метрики внутрішньої системи забезпечення якості, результати зовнішніх перевірок. У пояснювальній записці це обґрунтовують як крок до підвищення ефективності та уніфікації самооцінювання й зовнішнього оцінювання.

Коротко про механіку і часові рамки: Закон набирає чинності наступного дня після опублікування — тобто юридична підстава з'явиться миттєво. Практичне застосування залежатиме від рішень і технічної готовності центрального органу: розробки регламентів, інструкцій, інтеграції шкіл і навчання персоналу. Тому реальний старт масового застосування — місяці (а часто й рік) після набрання чинності.

  • Вигоди: стандартизація самооцінювання, швидкий доступ органів управління до узагальненої інформації, потенійне скорочення паперового документообігу, можливість аналітики й раннього виявлення проблем у школах; при успішній реалізації — підвищення якості внутрішніх процедур навчання.
  • Ризики: централізація контролю та монополізація даних; недостатні гарантії захисту персональних даних учнів і працівників; технічна відсталість частини шкіл і цифрова нерівність; можливість використання показників для «штрафування» або політичного тиску; ризики захоплення ринку розробників (корупційні та квазі-ринкові схеми підрядників); неузгодженість з іншими ІТ-системами шкіл і додаткове навантаження на вчителя без оплати.
  • Втрати (реальні й приховані): додаткові витрати місцевих адміністрацій на техпідтримку та обладнання; час, витрачений керівництвом і вчителями на введення даних; втрата автономії шкіл у формуванні власної системи якості; втрата конкуренції для приватних ІТ-решень у сфері освіти.

Оцінка: добре чи погано для суспільства? Ініціатива сама по собі має сенс — цифровізація та стандартизація можуть підвищити прозорість і дозволити працювати з ризиками раніше. Але в нинішньому вигляді закон дає лише інструмент, без гарантованих запобіжників. Якщо не закріпити вимоги до захисту даних, прозорих процедур закупівель, відкритого коду та незалежного аудиту — централізація швидше створить нові ризики (зловживання, тиск на школи, корупція), ніж покращення. Тому загальний вердикт: потенційно корисно, але зараз — ризиково (переважно «погано» без додаткових гарантій).

Практичні поради: що робити вже зараз — для директорів шкіл, батьків, вчителів, місцевих рад та бізнесу:

1) Директорам: підготуйте мінімальну цифрову готовність — списки, базові політики захисту даних, контакт з місцевою ІТ-підтримкою; призначте відповідальну особу за дані; не передавайте персональну інформацію до централізованої системи без чітких інструкцій і договорів про обробку даних.

2) Вчителям: фіксуйте додатковий час на адміністрування та домагаєтесь компенсації або перерозподілу навантаження; вимагайте навчання і зрозумілих методичних вказівок.

3) Місцевим органам влади: наполягайте на поетапних пілотах, оцінці технічної спроможності шкіл та бюджетній підтримці; зажадайте прозорих процедур закупівель і відкритого коду для платформи.

4) Для бізнесу (edtech, ІТ): готуйте конкурентні пропозиції, але вимагайте рівних умов доступу до інтеграції; контролюйте процедури, щоби не допустити монополізації ринку.

5) Громадським організаціям і батькам: вимагаємо публічного реєстру даних, чітких політик збереження та доступу, незалежних аудитів і права на оскарження результатів оцінювання.

6) Народним депутатам і профільному комітету: до другого читання наполягати на обов’язкових нормах про захист персональних даних, обмеження цілей обробки, збереження даних, доступ третіх осіб, критерії відбору підрядників, публічний аудит та поетапне впровадження.

Найважливіше — не дозволяти, щоб «можна» автоматично стало «треба» без гарантій.

Народне голосування

Реєстрація не обов'язкова. Ваша думка важлива!

Дати та стан проходження

  • 28.04.2026Направлено на розгляд Комітету
  • 27.04.2026Передано на розгляд керівництву
  • 27.04.2026Одержано Верховною Радою України

Отримайте юридичну допомогу прямо зараз

Оберіть зручний для вас спосіб отримання юридичної допомоги

Telegram бот