← Повернутися

Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження збалансованого податкового навантаження для усунення кризових явищ в економіці

15112-4 · 05.04.2026
Ініціатор: Народний депутат України
Не підписано
ПозитивнийРейтинг: +30

Коротко й ясно: які податкові норми хочуть відмінити або змінити, кому це допоможе, кому зашкодить, і які ризики для бюджету та бізнесу.

Рейтинг впливу на суспільство

-100-500+50+100
Рейтинг: +30
Позитивний
Позитивний

Як читати рейтинг:

Від -100 до +100 - рейтинг впливу законопроекту на суспільство

+100 до +30 - позитивний вплив (добре для людей та бізнесу)

-10 до +30 - помірний або нейтральний вплив

-100 до -30 - негативний вплив (може зашкодити)

0 - нейтральний вплив, без значних змін

Коротко і прямо: парламент хоче знизити фіскальний тиск на бізнес під час війни — скасувати частину авансів і високих ставок військового збору для певних категорій, посилити процесуальні гарантії платника і відновити передбачуваність податкових правил. Але одночасно в проєкті є положення, які можуть підвищити податкове навантаження для окремих громадян (наприклад, стосовно кешбеку) і створити бюджетний розрив.

Що саме пропонують змінити і навіщо:

1) Проєкт вводить презумпцію невинуватості платника у податкових спорах (новий п.109.5) та обмежує право контролюючих органів застосовувати заходи, що заважають господарській діяльності, — тільки у межах, передбачених Кодексом, і лише в обсязі, необхідному для запобігання правопорушень. Одночасно додається підпункт (128.2.7), який кваліфікує як порушення необґрунтоване й непропорційне перешкоджання господарській діяльності під час фактичних перевірок.

2) Скасовуються механізми щомісячних фіксованих авансових внесків з податку на прибуток і ПДФО для операторів роздрібної торгівлі пальним (виключаються п.137.12, п.141.14 та підп.177.5.1-1). Це пом’якшення для великої групи малих і середніх продавців пального — зменшення навантаження на готівкові потоки.

3) Розділ, що регулює військовий збір у перехідних положеннях (підрозд.10), спрощується: пропонують повернутися до загального кола платників і зменшити ставку до 1,5% від об’єкта оподаткування для основних категорій, а також виключити складні ставки та авансові механізми для окремих груп.

4) Водночас проєкт пропонує виключити норму, яка до цього виключала з оподатковуваного доходу громадян державний кешбек у 2024–2025 роках — фактично робить такі виплати оподатковуваними, тобто підвищує податкове навантаження на отримувачів цієї допомоги.

5) Термін початку дії: закон набирає чинності з першого числа місяця, що настає за місяцем опублікування, а Кабмін має привести підзаконні акти у відповідність одночасно з набранням чинності закону — отже, зміни можуть вступити в дію дуже швидко після публікації.

  • Вигоди: зменшення адміністративного тиску і поліпшення грошових потоків для малого та середнього бізнесу (особливо для мереж АЗС та ФОПів, що торгують пальним); підвищення процесуальних гарантій для платників (менше ризику зловживань при перевірках); спрощення адміністрування військового збору (менше складних категорій і авансів).
  • Ризики / втрати: прямий недобір доходів бюджету через зниження ставок і скасування авансів; потенційне збільшення навантаження на конкретні категорії громадян через оподаткування кешбеку; ослаблення можливостей контролю може створити додаткові лазівки для ухилення від сплати податків, якщо не будуть запроваджені компенсуючі механізми та ефективні інструменти аналітики ризиків.
  • Кого торкнеться найбільше: малий і середній бізнес у сфері роздрібної торгівлі пальним — позитивно; самозайняті та FOPи — зміни військового збору можуть зменшити їх витрати; отримувачі державного кешбеку — ймовірно, матимуть додаткове податкове навантаження; бюджет і платники податків у цілому — через потенційну необхідність компенсувати втрати доходів.

Короткий висновок: законопроєкт — переважно позитивний для реального сектора і малого бізнесу: знімає частину готівкового тиску і ставить бар’єри для свавілля контролюючих органів. Але без супутніх заходів (а саме: чіткої оцінки бюджетних втрат, часових обмежень для пільг, механізмів таргетування допомоги) це рішення створить фіскальні ризики і може зменшити ресурси держави у критичний час. Тому загалом — корисна ініціатива для бізнесу, але потенційно ризикова для бюджету, якщо не буде балансувальних заходів.

Практичні поради — що робити вже зараз:

1) Підприємцям (особливо торговцям пальним): підготуйте документи щодо сплачених авансів — може з’явитися підстава для їх зарахування або повернення; перевірте готівкову та податкову дисципліну за останні періоди на предмет ризиків ревізій.

2) Бухгалтерам і юридичним службам: оновіть внутрішні процедури обліку військового збору та авансів, розробіть сценарії на випадок оперативних змін у деклараціях і термінах сплати; забезпечте збереження підтверджувальних документів.

3) Малому бізнесу та ФОП: проаналізуйте вплив зміни ставки військового збору на вашу маржинальність і ціноутворення; проведіть стрес-тест грошових потоків на 3–6 місяців вперед.

4) Громадянам, які користуються кешбеком: будьте готові, що такі суми можуть підлягати оподаткуванню — зберігайте документи про отриману державну допомогу і консультуйтеся з податковим консультантом щодо декларування.

5) Бізнесу і асоціаціям: вимагайте від законодавців прозорої оцінки бюджетних втрат, чітких перехідних положень і «sunset»-положення (строкового застосування пільг) — це зменшить ризики і зробить підтримку цільовою.

Народне голосування

Реєстрація не обов'язкова. Ваша думка важлива!

Дати та стан проходження

  • 05.04.2026Надано для ознайомлення
  • 05.04.2026Направлено на розгляд Комітету
  • 05.04.2026Передано на розгляд керівництву
  • 05.04.2026Одержано Верховною Радою України

Отримайте юридичну допомогу прямо зараз

Оберіть зручний для вас спосіб отримання юридичної допомоги

Telegram бот