← Повернутися

Проект Закону про внесення зміни до статті 298 Податкового кодексу України щодо уточнення підстав для примусового анулювання реєстрації платника єдиного податку

14178 · 03.11.2025
Ініціатор: Народний депутат України
Помірно позитивнийРейтинг: +22

Законопроект уточнює, що податковий борг повинен бути пов’язаний із господарською діяльністю для примусового анулювання ЄП; вплив на громадян та МСП, поради.

Громадяни та бізнес очікують від податкового законодавства ясності та передбачуваності. Законопроект про внесення зміни до статті 298 Податкового кодексу зменшує тлумачення підстав примусового анулювання реєстрації платника єдиного податку, уточнюючи: податковий борг має бути пов’язаний зі здійсненням господарської діяльності. Таке формулювання зменшує ризики зловживань та зменшує ймовірність автоматичного зняття статусу ЄП через борги за некомерційними зобов’язаннями.

Що саме змінюється? Законопроект доповнює підпункт 298.2.3. 8) після слів про наявність податкового боргу словами: «пов’язаного зі здійсненням господарської діяльності,». Це означає, що борги, пов’язані із бізнесом, мають бути підставою для переходу на інші податки, а борги, не пов’язані з господарською діяльністю, не автоматично тягнуть анулювання ЄП. Таке уточнення спрямоване на більшу передбачуваність та справедливість у застосуванні норм.

Наслідки для громадян та бізнесу можна поділити умовно на вигоди і можливо загальні обмеження:

  • Вигоди для громадян-підприємців та малого бізнесу: зменшення ризику неправомірного позбавлення статусу ЄП через борги, не пов’язані з господарською діяльністю; підвищення прозорості та передбачуваності дій податкових органів.
  • Втрати/обмеження: для тих, чиї борги пов’язані з бізнесом, процедура може вимагати більш ретельного підтвердження зв’язку боргу з господарською діяльністю; можливі затримки оформлення відповідних рішень.
  • Вплив на МСП та великі бізнеси: з одного боку, збереження існуючих правил для прозорих випадків; з іншого — потреба в документальному підтвердженні зв’язку боргу з діяльністю може збільшити бюрократичний тиск.
  • Ризики корупції та зловживань: будь-яка нова формулювання створює ризик тлумачення на користь чи шкоду; важливі прозорі процедури, чіткі критерії та уніфіковані роз’яснення від контролюючих органів.
  • Прямі витрати: незначні витрати на роз’яснення застосування норм та перевірку документів; можлива потреба у додаткових актуаціях підтвердження.
  • Непрямі витрати: витрати часу бізнесу та податкових органів на визначення того, чи борг пов’язаний із господарською діяльністю.
  • Наслідки: підвищення передбачуваності та стабільності режиму ЄП для добросовісних платників; зменшення випадків зловживань з боку контролюючих органів.
  • Кого зачіпає: переважно фізичні особи-підприємці та суб’єкти господарювання, що застосовують спрощену систему; податкові та судові органи, які застосовують цю норму.
  • Коли набуде чинності: закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

У підсумку, законопроект спрямований на більш чітке використання інструментів примусового обмеження спрощеної системи, зменшуючи ризики для добросовісних платників та підвищуючи прогнозованість дій податкових органів.

Що робити зараз? Ретельно перегляньте ваші податкові борги: чи пов’язані вони з господарською діяльністю; зберігайте документацію, що підтверджує характер вашої діяльності; при потребі зверніться до податкового консультанта, щоб оцінити, як нова редакція може вплинути на ваш статус ЄП. Слідкуйте за офіційними роз'ясненнями та набуттям чинності цієї норми. Якщо маєте досвід із застосуванням змін — ділитесь ним та отримуйте фахову підтримку. 

Дати та стан проходження

  • 04.11.2025Направлено на розгляд Комітету
  • 03.11.2025Передано на розгляд керівництву
  • 03.11.2025Одержано Верховною Радою України

Отримайте юридичну допомогу прямо зараз

Оберіть зручний для вас спосіб отримання юридичної допомоги

Telegram бот