Емоційно: це спроба держави не кидати у в’язницю людей, які вже ризикували життям за країну — але й рішення містить підводні камені, які можуть похитнути дисципліну та справедливість у війську.
Про що саме йдеться і навіщо. Проєкт змінює дві речі: у статті 75 КК виключає пункт, який прямо забороняв застосовувати звільнення від відбування покарання (випробування) за справами про самовільне залишення частини (стаття 407). І статтю 407 переписують: закон чітко розділяє контрактників і військовослужбовців не за контрактом (мобілізованих). Для мобілізованих, які брали участь у бойових діях, пропонується можливість замінити позбавлення волі умовним (звільнення від відбування покарання з випробуванням) у певних випадках; для контрактників — жорсткіші межі покарання залишаються. Також закон ускладнює відповідальність у бойовій обстановці і в умовах воєнного стану для частини випадків.
Чому це роблять. Автор пояснює: сотні тисяч проваджень за СЗЧ і дезертирство створили суспільний і політичний тиск; є випадки, коли люди, які вже воювали, через психологічне та фізичне виснаження не можуть продовжувати службу — і держава ризикує «саджати» ветеранів. Ідея — гуманізувати відповідальність для мобілізованих-учасників бойових дій, зменшити соціальну напругу і показати повагу до тих, хто захищав країну.
- Вигоди: зменшення кількості реальних тюремних термінів для мобілізованих ветеранів; можливість врахувати посттравматичний стан, поранення та інші пом’якшувальні обставини; соціальне заспокоєння родин; потенційне зниження навантаження на пенітенціарну систему.
- Ризики: послаблення дисципліни у підрозділах (особливо якщо критерії «участі в бойових діях» розмиті); створення мотивації «сфабрикувати» підтвердження участі у боях; нерівне ставлення між контрактниками і мобілізованими — ризик демотивації одних і почуття зміщеної справедливості у інших; навантаження судів і військової юстиції доведенням факту участі у боях; корупційні ризики при підтвердженні документів чи медичних довідок.
- Втрати / непрямі витрати: потреба в додаткових процедурах перевірки бойових листів, медичних висновків та експертиз; витрати на навчання слідчих, суддів і командирів; можливі втрати в оперативній боєздатності через сумніви у застосуванні заходів дисциплінарного впливу.
Кого зачепить прямо. Передусім мобілізовані військовослужбовці, які брали участь у бойових діях і потрапили під статтю 407; їхні сім’ї; командири підрозділів і військова юстиція. Опосередковано — підрозділи, що втрачають боєздатність через деморалізацію, та судова система (питання доказування).
Коли норми запрацюють. Закон набирає чинності наступного дня після опублікування, а Кабмін має місяць привести акти у відповідність та видати необхідні підзаконні норми. На практиці — перші процесуальні зміни можливі вже через кілька тижнів, але верифікація «участі у бойових діях» і вироблення практики займе місяці.
Чіткий висновок. Ініціатива соціально необхідна в частині гуманізації відповідальності для людей, які вже служили в бойових умовах — але без чітких процедур і запобіжників вона може підірвати дисципліну та створити поле для зловживань. Тобто — добро по суті, але ризиковано по формі.
Поради: що робити вже зараз.
1) Якщо ви мобілізований або близький — збирайте документи, що підтверджують участь у боях: бойові листи, накази, медичні довідки, свідчення товаришів по службі, записи розподілу. 2) Не давайте свідчень чи пояснень без адвоката; юридична позиція має бути підготовлена з доказовою базою. 3) Командирам — впорядкувати внутрішні акти, фіксувати відрядження і бойові завдання, вести чіткі записи про поранення і психологічний стан. 4) Парламенту і громадським організаціям — домагатися чітких критеріїв «участі у бойових діях», стандартизованих маршрутів документального підтвердження, медико-психологічних процедур і незалежного контролю за застосуванням звільнення від відбування покарання, щоб мінімізувати корупційні ризики. 5) В адвокатів і правозахисників — напрацьовувати стандартні пакети доказів і процесуальні шаблони для судів.