← Повернутися

Проєкт Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо врахування пом’якшувальних обставин при застосуванні покарання за самовільне залишення військової частини по відношенню до військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, пов’язаних із захистом України

15328 · 12.06.2026
Ініціатор: Народний депутат України
Не підписано
Помірно позитивнийРейтинг: +10

Коротко й по суті: які правки вносяться до статей 75 і 407 КК, навіщо це робиться, кому допоможе, а кому загрожує — практична оцінка ризиків і поради, що робити вже зараз.

Рейтинг впливу на суспільство

-100-500+50+100
Рейтинг: +10
Помірно позитивний
Помірно позитивний

Як читати рейтинг:

Від -100 до +100 - рейтинг впливу законопроекту на суспільство

+100 до +30 - позитивний вплив (добре для людей та бізнесу)

-10 до +30 - помірний або нейтральний вплив

-100 до -30 - негативний вплив (може зашкодити)

0 - нейтральний вплив, без значних змін

Емоційно: це спроба держави не кидати у в’язницю людей, які вже ризикували життям за країну — але й рішення містить підводні камені, які можуть похитнути дисципліну та справедливість у війську.

Про що саме йдеться і навіщо. Проєкт змінює дві речі: у статті 75 КК виключає пункт, який прямо забороняв застосовувати звільнення від відбування покарання (випробування) за справами про самовільне залишення частини (стаття 407). І статтю 407 переписують: закон чітко розділяє контрактників і військовослужбовців не за контрактом (мобілізованих). Для мобілізованих, які брали участь у бойових діях, пропонується можливість замінити позбавлення волі умовним (звільнення від відбування покарання з випробуванням) у певних випадках; для контрактників — жорсткіші межі покарання залишаються. Також закон ускладнює відповідальність у бойовій обстановці і в умовах воєнного стану для частини випадків.

Чому це роблять. Автор пояснює: сотні тисяч проваджень за СЗЧ і дезертирство створили суспільний і політичний тиск; є випадки, коли люди, які вже воювали, через психологічне та фізичне виснаження не можуть продовжувати службу — і держава ризикує «саджати» ветеранів. Ідея — гуманізувати відповідальність для мобілізованих-учасників бойових дій, зменшити соціальну напругу і показати повагу до тих, хто захищав країну.

  • Вигоди: зменшення кількості реальних тюремних термінів для мобілізованих ветеранів; можливість врахувати посттравматичний стан, поранення та інші пом’якшувальні обставини; соціальне заспокоєння родин; потенційне зниження навантаження на пенітенціарну систему.
  • Ризики: послаблення дисципліни у підрозділах (особливо якщо критерії «участі в бойових діях» розмиті); створення мотивації «сфабрикувати» підтвердження участі у боях; нерівне ставлення між контрактниками і мобілізованими — ризик демотивації одних і почуття зміщеної справедливості у інших; навантаження судів і військової юстиції доведенням факту участі у боях; корупційні ризики при підтвердженні документів чи медичних довідок.
  • Втрати / непрямі витрати: потреба в додаткових процедурах перевірки бойових листів, медичних висновків та експертиз; витрати на навчання слідчих, суддів і командирів; можливі втрати в оперативній боєздатності через сумніви у застосуванні заходів дисциплінарного впливу.

Кого зачепить прямо. Передусім мобілізовані військовослужбовці, які брали участь у бойових діях і потрапили під статтю 407; їхні сім’ї; командири підрозділів і військова юстиція. Опосередковано — підрозділи, що втрачають боєздатність через деморалізацію, та судова система (питання доказування).

Коли норми запрацюють. Закон набирає чинності наступного дня після опублікування, а Кабмін має місяць привести акти у відповідність та видати необхідні підзаконні норми. На практиці — перші процесуальні зміни можливі вже через кілька тижнів, але верифікація «участі у бойових діях» і вироблення практики займе місяці.

Чіткий висновок. Ініціатива соціально необхідна в частині гуманізації відповідальності для людей, які вже служили в бойових умовах — але без чітких процедур і запобіжників вона може підірвати дисципліну та створити поле для зловживань. Тобто — добро по суті, але ризиковано по формі.

Поради: що робити вже зараз.

1) Якщо ви мобілізований або близький — збирайте документи, що підтверджують участь у боях: бойові листи, накази, медичні довідки, свідчення товаришів по службі, записи розподілу. 2) Не давайте свідчень чи пояснень без адвоката; юридична позиція має бути підготовлена з доказовою базою. 3) Командирам — впорядкувати внутрішні акти, фіксувати відрядження і бойові завдання, вести чіткі записи про поранення і психологічний стан. 4) Парламенту і громадським організаціям — домагатися чітких критеріїв «участі у бойових діях», стандартизованих маршрутів документального підтвердження, медико-психологічних процедур і незалежного контролю за застосуванням звільнення від відбування покарання, щоб мінімізувати корупційні ризики. 5) В адвокатів і правозахисників — напрацьовувати стандартні пакети доказів і процесуальні шаблони для судів.

Народне голосування

Реєстрація не обов'язкова. Ваша думка важлива!

Дати та стан проходження

  • 15.06.2026Надано для ознайомлення
  • 12.06.2026Направлено на розгляд Комітету
  • 12.06.2026Передано на розгляд керівництву
  • 12.06.2026Одержано Верховною Радою України

Отримайте юридичну допомогу прямо зараз

Оберіть зручний для вас спосіб отримання юридичної допомоги

Telegram бот