← Повернутися

Проєкт Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про державну допомогу суб’єктам господарювання

15305 · 08.06.2026
Ініціатор: Кабінет Міністрів України
Не підписано
НейтральнийРейтинг: -15

Коротко і зрозуміло — що пропонує законопроєкт про доповнення до КУпАП (ст.166‑29), які санкції й строки, кому загрожують штрафи та як діяти бізнесу й органам влади вже зараз.

Рейтинг впливу на суспільство

-100-500+50+100
Рейтинг: -15
Нейтральний
Нейтральний

Як читати рейтинг:

Від -100 до +100 - рейтинг впливу законопроекту на суспільство

+100 до +30 - позитивний вплив (добре для людей та бізнесу)

-10 до +30 - помірний або нейтральний вплив

-100 до -30 - негативний вплив (може зашкодити)

0 - нейтральний вплив, без значних змін

Коротко: держава пропонує серйозно підсилити притягнення до відповідальності посадовців, які не повідомили Антимонопольний комітет або надали недопустиму для конкуренції державну допомогу — нова спеціальна стаття 166‑29 КУпАП і великі штрафи для керівників та інших посадових осіб.

Що саме хочуть змінити і навіщо: законопроєкт вводить окремий склад адмінправопорушення за порушення правил державної допомоги — від неповідомлення Уповноваженому органу про нові програми та зміни до чинних, до фактичного надання допомоги, визнаної недопустимою для конкуренції. За таке передбачені значні штрафи для конкретних осіб (керівників і посадовців): базовий розмір — від 125 до 250 НМДГ, повторні випадки — до 400–600 НМДГ залежно від ступеня повторення; окремо — штрафи 100–250 НМДГ за порушення інформаційного моніторингу та подачі недостовірних даних. Також змінюються строки накладення адмінстягнень: за порушення ст.166‑29 — до 1 року з дня виявлення, але не пізніше 3 років з дня вчинення.

  • Вигоди / Ризики / Втрати:
    • Вигоди: підвищення стимулів для подання нотифікацій і прозорості; потенційне скорочення схем «прихованої» допомоги, покращення конкурентного середовища; інструмент для Антимонопольного комітету контролювати та моніторити допомогу.
    • Ризики: великі індивідуальні штрафи на посадовців створюють ризик «паралічу рішення» в органах влади — від страху відповідальності чиновники можуть уникати прийняття програм підтримки, що шкідливо для оперативної політики; нечіткі критерії (що саме вважати «новою допомогою» або «недопустимою») дають простір для суб'єктивної, політизованої або вибіркової імплементації; ризик юридичних «політичних» пресингів на місцеві ради та ОДА; можливе масове звернення до судів — додаткові судові та адміністративні витрати.
    • Втрати: для місцевих органів і МСП — витрати на аудит і юридичне супроводження програм, відстрочки у фінансуванні підтримки бізнесу; для отримувачів — ризик втрати вже виділеної допомоги або її перегляду; для держави — непрямі витрати на адмінпроцедури, суди, репутаційні витрати, а також ризик гальмування економічних ініціатив.

Для кого це головне: насамперед для надавачів допомоги — центральні органи, місцеві ради, держпідприємства, відомчі фонди — і для їхніх керівників/посадовців; для отримувачів допомоги (МСП і великого бізнесу) це може означати як шанс на чесну конкуренцію, так і ризик «замороження» програм; Антимонопольний комітет отримує розширені підстави для контролю і застосування санкцій.

Оцінка ризиків корупції й зловживань: формально мета антикорупційна, але концентрація повноважень у Антимонопольного комітету поряд із широкими штрафними санкціями для конкретних осіб відкриває простір для політично мотивованих рішень, тиску або «зловживань» без чітких процедур перегляду і захисту посадовців. Особливо уразливі локальні органи та менші спроможні інституції без внутрішнього юридичного супроводу.

Коли і як запрацює на практиці: норми набирають чинності одночасно з новим законом про державну допомогу (компаньйонський акт). Практично — перші перевірки та штрафи можуть початися вже після опублікування та налагодження процедур моніторингу в АМКУ; строки давності (до 3 років) означають, що Комітет зможе притягувати до відповідальності за рішення, ухвалені кілька років тому, якщо виявить порушення.

Висновок: законопроєкт має позитивну мету — підвищити відповідальність і прозорість у сфері державної допомоги — але реалізація ризикує створити непропорційні тиск і незрозумілість для посадовців, особливо на місцях. Якщо впроваджувати без додаткових гарантій процесуальної захищеності, чітких критеріїв і підтримки для місцевої влади, суспільству це може дати більше проблем, ніж користі.

Поради — що робити вже зараз:

1) Органам влади (КМУ, ОДА, місцевим радам, держпідприємствам): провести негайний аудит усіх діючих програм допомоги; запровадити внутрішні протоколи документування рішень і нотифікацій до АМКУ; підготувати пакет типових рішень і правових висновків; навчити відповідальних осіб процедур подачі інформації.

2) Малі і середні підприємства: перевірити, чи ваша діяльність потрапляє під будь‑яку програму допомоги; вимагати прозорості від органів, звертатися до юристів за оцінкою законності програм; фіксувати шкоду від дискримінаційної допомоги.

3) Великий бізнес: підготувати оборонну документальну базу та план дій на випадок виклику Антимонопольним комітетом; розглянути можливість позапланових правових аудиторій.

4) Громадським організаціям та аналітикам: вимагати чітких методологій від АМКУ, прозорих процедур перевірки, публікації критеріїв і прикладів «допустимої/недопустимої» допомоги.

Народне голосування

Реєстрація не обов'язкова. Ваша думка важлива!

Дати та стан проходження

  • 11.06.2026Надано для ознайомлення
  • 10.06.2026Направлено на розгляд Комітету
  • 08.06.2026Передано на розгляд керівництву
  • 08.06.2026Одержано Верховною Радою України

Отримайте юридичну допомогу прямо зараз

Оберіть зручний для вас спосіб отримання юридичної допомоги

Telegram бот