← Повернутися

Проект Закону про внесення змін до статті 119 Кодексу законів про працю України

14192 · 06.11.2025
Ініціатор: Народний депутат України
Помірно позитивнийРейтинг: +25

Аналіз законопроєкту про внесення змін до ст.119 КЗпП: кому вигідно, які ризики та витрати для громадян та бізнесу, та рекомендації до впровадження.

Коротко про зміни. Законопроект доповнює статтю 119 Кодексу законів про працю новою частиною і гарантує збереження місця праці та середнього заробітку працівників, які беруть участь у підготовці громадян України до національного спротиву. Така норма розрахована на те, щоб мотивувати людей долучатися до навчання під час війни без страху за своє робоче місце. У пояснювальній записці підкреслено, що ця міра не потребуватиме додаткових витрат з бюджету, а уряду доручено привести регуляторні акти у відповідність із новою нормою та забезпечити прийняття необхідних актів. Закон набирає чинності з дня опублікування, а Кабінету Міністрів треба узгодити низку підзаконних актів у місяць після набрання чинності.

Що це означає на практиці. Якщо підготовка до національного спротиву проводиться в робочий час, працівники мають право зберігати місце роботи та отримувати середню заробітну плату. Норма поширюється на тих, хто бере участь у відповідних заходах під егідою держорганів та центрів підготовки. Водночас текст законопроекту формулює залежність від того, чи проходить навчання саме у робочий час; у такому разі гарантії мають застосовуватись повноцінно. Це створює правову ясність для роботодавців та працівників під час обов’язкових заходів оборони та підготовки.

Кому це стосується і коли це відбуватиметься. Зміни торкаються працівників, які залучаються до підготовки громадян до національного спротиву, а також підприємств різних форм власності та зайнятості. Набрання чинності прогнозується з дня опублікування законопроєкту, після чого уряду потрібно привести підзаконні акти у відповідність і забезпечити прийняття необхідних актів для реалізації положень.

  • Вигоди для громадян: збереження робочого місця і середнього заробітку під час навчання; менше ризиків залишитися без доходу під час участі у нацспротиві.
  • Вигоди для МСП/великих компаній: більше передбачуваності у плануванні кадрових ресурсів; зниження конфліктів між працівниками та роботодавцем щодо відсутності на роботі під час підготовчих заходів.
  • Ризики корупції та зловживань: можливе неузгоджене розширення понять та тлумачення, що може призвести до зловживань або зловмисного використання під час підготовки; потрібна чіткість регуляторних актів.
  • Прямі/непрямі витрати: прямі — витрати на оплату працівника під час відсутності (за умовами робочого часу); непрямі — адміністрування процедур та контроль за дотриманням норм; за поясненнями держави витрати не мають бути значними, але практика може виявити інші потреби.
  • Очікувані наслідки: збільшення охоплення населення навчанням з питань національного спротиву; підвищення боєздатності й громадської готовності; але можливе зниження продуктивності на період навчання.
  • Кого зачепить: працівників, роботодавців, центри підготовки та органи влади, які регулюють трудові відносини та оборонну підготовку.
  • Коли набуде чинності: з дня опублікування; уряду доручено забезпечити узгодження актів та реалізацію норм.

Узагальнюючи, можна сказати, що зміни розраховані на підвищення законної підтримки громадян, які проходять підготовку до національного спротиву, і на створення більш прогнозованого середовища для роботодавців. Водночас потрібно уважно стежити за розвитком регуляторних актів та практикою застосування норм, щоб уникнути надмірного адміністративного тиску та зловживань.

Що робити зараз? по-перше, перевірити внутрішні політики компанії щодо відпусток та відсутності за навчання та за впровадження практик взаємодії з центрами підготовки; по-друге, розробити план взаємодії з працівниками, які братимуть участь у підготовці, з акцентом на збереження робочого місця та виплат; по-третє, слідкувати за публічним роз’ясненням Міністерства соціальної політики та інших регуляторних актів, щоб адаптувати контракти та внутрішні регламентні документи.

Дати та стан проходження

  • 10.11.2025Направлено на розгляд Комітету
  • 06.11.2025Передано на розгляд керівництву
  • 06.11.2025Одержано Верховною Радою України

Отримайте юридичну допомогу прямо зараз

Оберіть зручний для вас спосіб отримання юридичної допомоги

Telegram бот