← Повернутися

Проект Закону про внесення змін до статті 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо підвищення доступності спеціалізованого транспорту для осіб з інвалідністю

15051 · 25.02.2026
Ініціатор: Народний депутат України
Не підписано
ПозитивнийРейтинг: +40

Коротко про поправку до ст.6 Закону «Про гуманітарну допомогу»: скасування вікового ліміту і підвищення граничного об’єму двигуна до 3000 куб. см для спецавтомобілів, які ввозяться як гуманітарна допомога для осіб з інвалідністю — вигоди, ризики, практичні поради.

Рейтинг впливу на суспільство

-100-500+50+100
Рейтинг: +40
Позитивний
Позитивний

Як читати рейтинг:

Від -100 до +100 - рейтинг впливу законопроекту на суспільство

+100 до +30 - позитивний вплив (добре для людей та бізнесу)

-10 до +30 - помірний або нейтральний вплив

-100 до -30 - негативний вплив (може зашкодити)

0 - нейтральний вплив, без значних змін

Емоційно: Нарешті хтось помітив, що багато адаптованих автомобілів для людей з інвалідністю просто не проходять під старі правила — і хоче це виправити. Але «нарешті» часто приходить із підводними каменями.

Що саме державa хоче змінити і навіщо: проект доповнює ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» — обмеження щодо граничного віку та об’єму двигуна не будуть поширюватися на легкові автомобілі спеціального призначення, які ввозяться як гуманітарна допомога для подальшої передачі особам з інвалідністю та фондам захисту інвалідів. Залишається лише обмеження об’єму двигуна — до 3000 куб. см. Ідея: багато адаптованих авто (підйомники, платформи, ручне керування) мають великий мотор або значно старші, але технічно придатні — нинішні норми перешкоджають їх ввезенню, а нові авто дуже дорогі.

Практичні наслідки на рівні «як це працюватиме»: формально зміна набирає чинності з дня, наступного за опублікуванням закону. На практиці митниця і уповноважені органи отримають право визнавати такими гуманітарну допомогу старші і з більшим об’ємом двигуна адаптовані легковики. Це означає, що фонди та місцева влада зможуть легше приймати та передавати вживані адаптовані машини людям з інвалідністю — за умови, що процедура передачі й контроль будуть налагоджені.

  • Вигоди для громадян (особливо людей з інвалідністю): доступ до більшого вибору адаптованих автомобілів, швидше отримання спецтранспорту, зниження витрат на придбання; підвищення мобільності і якості життя для тисяч людей.
  • Вигоди для МСП: майстерні з переобладнання/ремонту отримають клієнтів; логістика і сервісне обслуговування — додатковий попит.
  • Вигоди для великих благодійних організацій: спрощення операцій з ввезення вживаних адаптованих авто з ЄС.
  • Втрати для бюджету: потенційне зниження митних надходжень і ПДВ (адже такі авто визнаватимуться гуманітарною допомогою і звільнятимуться від оподаткування) — прямий бюджетний ризик.
  • Ризики для ринку і безпеки: можливість зловживань — імпорт під виглядом «спецавтомобіля» для подальшого перепродажу; вищі викиди і ремонтно-безпечні проблеми через старі мотори; тиск на місцевих виробників/переобладнувачів.
  • Корупційні ризики: слабкі критерії і контроль дозволяють оформляти як гуманітарну допомогу звичайні вживані авто із завищеним описом технічного призначення; ризик «відкатів» при виборі отримувачів та перевірці документів.
  • Кого торкнеться: перш за все люди з інвалідністю, соціальні служби, благодійні фонди, автосервіси, митниця, а також імпортери вживаних авто й компанії з переобладнання.
  • Коли і як запрацює: оперативно після публікації — але реально почнеться, коли митниця і уповноважені органи розпишуть процедури, форму доказів, критерії «спеціального призначення» та механізми моніторингу.

Чіткий висновок: загалом ініціатива соціально виправдана й може дати реальну користь людям з інвалідністю — більше доступного транспорту і швидша допомога. Але без додаткових запобіжників вона створює значні ризики для бюджету, довкілля і відкриває лазівки для зловживань. Тобто — добра мета, але закон у нинішній редакції потребує супровідних механізмів контролю.

Що робити вже зараз (поради практичного юриста):

1) Людям з інвалідністю і їхнім сім’ям: стати на облік у відповідних службах, підготувати медичні та соціальні документи — це збільшить шанси швидко отримати автомобіль, коли зміни запрацюють.

2) Благодійним фондам і НГО: напрацюйте прозорі процедури прийому, технічної перевірки і обліку автомобілів; домовляйтесь із митницею про стандарти документів і декларування; готуйте публічні звіти, щоб мінімізувати підозри у зловживаннях.

3) Бізнесу (переобладнання, сервіс): готуйте стандарти якості, пропонуйте послуги сертифікації і техогляду; це шанс зайняти нішу з легальною надбудовою послуг.

4) Для депутатів і комітету: вимагайте чітких визначень «легковий автомобіль спеціального призначення», умови підтвердження цільового використання, обмеження на перепродаж (мінімальний термін), електронний реєстр переданих авто та посилені санкції за фальсифікацію документів.

5) Для громадян: стежте за прозорістю процесу, вимагайте публічної інформації про перелік отримувачів і списки переданих машин — громадський контроль знизить корупційні ризики.

Народне голосування

Реєстрація не обов'язкова. Ваша думка важлива!

Дати та стан проходження

  • 27.02.2026Надано для ознайомлення
  • 26.02.2026Направлено на розгляд Комітету
  • 25.02.2026Передано на розгляд керівництву
  • 25.02.2026Одержано Верховною Радою України

Отримайте юридичну допомогу прямо зараз

Оберіть зручний для вас спосіб отримання юридичної допомоги

Telegram бот